Розвиток інклюзивних умінь учителів філологічних дисциплін

26 квіт. 2024
Запровадження інклюзивної освіти залишається певним викликом для педагогів, оскільки доводиться вирішувати нестандартні складні ситуації, що вимагають специфічних знань і вмінь.

Запровадження інклюзивної освіти залишається певним викликом для педагогів, оскільки  доводиться вирішувати нестандартні складні ситуації, що вимагають специфічних знань і вмінь.

24 квітня 2024 року  Центром професійного розвитку педагогічних працівників було організовано та проведено онлайн-семінар для вчителів української мови та літератури, зарубіжної літератури на тему «Розвиток інклюзивних умінь учителів філологічних дисциплін».

Розпочала захід Олена Діріна, консультантка ЦПРПП, яка розглянула значущість, нормативні засади та складові інклюзивної компетентності.  Звернула увагу педагогів на знання, уміння та навички, необхідні інклюзивно компетентному вчителеві, особистісні якості вчителя як професіонала та людини, що сприяють розвитку його інклюзивної компетентності.

Досвідом роботи із застосування інклюзивних умінь та навичок щодо навчання  дітей з особливими освітніми потребами поділилися колеги-філологи Синельниківського ліцею № 2.

Так, Ліна Поливода акцентувала увагу присутніх на головному завданні інклюзії – соціалізація дитини, формування життєвих навичок і  розвиток емоційного інтелекту. Педагогиня поділилася  формами і методами роботи, які допомагають вдосконалювати комунікативні уміння, розвивати логічне мислення, покращувати емоційний стан дитини з ООП: імітаційні  та рольові ігри, компетентісно орієнтовані завдання, методика кольорового письма, «Рожеві окуляри», метод «Кубування» тощо.

З методами навчання української мови та літератури дітей з порушенням інтелектуального розвитку  учасників семінару ознайомила Оксана Гринько.

Спікерка детально зупинилася на особливостях мовленнєвого розвитку дітей з порушенням інтелектуального розвитку, проаналізувала вимоги до викладу вчителем навчального матеріалу і запропонувала колегам ефективні прийоми і методи  для кращого засвоєння матеріалу дітьми з ООП. Серед них: «Кола Вена»,  « Передбачення», « Темна конячка», лінгвістичні ігри « Визбирувач»,   « Сортування», зорові диктанти та інше.

Наталія Ярова висвітлила питання організації інклюзивного навчання у змішаному форматі. Пані Наталія  звернула увагу вчителів на роль класного керівника та особливості співпраці вчителів та асистентів вчителів під час змішаного навчання,  наголосила на принципі індивідуалізації навчання дітей з ООП. Відмітила позитивний вплив  ІКТ  на підвищення ефективності навчання та розвитку пізнавального інтересу дітей та поділилася досвідом використання інтерактивного застосунку  Wordwall.

Під час онлайн-спілкування вчителі мали змогу поставити питання, обмінятися думками, отримати практичні поради. Представлений досвід сприяв підвищенню професійної майстерності педагогів.